Specjalnie dla naszych klientów pozyskujemy towary wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach.

Ścianki berlińskie

Strona główna > Ścianki berlińskie

Ścianka berlińska

Zakres naszych usług obejmuje montaż ścianek berlińskich. Ścianka berlińska to popularna, stosowana na całym świecie metoda zabezpieczania wykopów. Wspomniana ścianka stanowi tymczasową obudowę wykopu, zapewnia bezpieczeństwo i stabilność podczas prac budowlanych.

Nazwa ścianka berlińska wywodzi się od miejsca, w którym omawiana technika została po raz pierwszy zastosowana na dużą skalę. Było to w Berlinie, podczas prac nad budową metra w latach 60-tych XX wieku.

Opis techniki

Technika ścianki berlińskiej polega na etapowym wykonywaniu wykopu i jednoczesnym montażu jego obudowy. Początkowo, na przewidzianej głębokości wykopu, wbija się pionowo stalowe profile (tzw. grodzie). Następnie, między profile wkłada się płyty betonowe, które zabezpieczają ściany wykopu przed osunięciem.

Zastosowanie ścianek berlińskich 

Ścianka berlińska ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim przy budowie fundamentów, tuneli, a także przy wykopach na parkingi podziemne czy przy zabezpieczaniu skarp. Jest to niezastąpione rozwiązanie w miejscach, gdzie niezbędne jest utrzymanie stabilności gruntu na czas prowadzenia prac budowlanych.

Zalety i wady techniki

Zalety ścianki berlińskiej to przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność wykopu. Jest to także rozwiązanie ekonomiczne, gdyż umożliwia wykorzystanie standardowych płyt betonowych. Jednak technika ta ma też swoje wady. Przede mamy tutaj ograniczenia co do rodzaju gruntu, na którym może być stosowana – najlepiej sprawdza się na gruntach spoistych.

Znaczenie ścianki berlińskiej w budownictwie jest nie do przecenienia. Mimo pojawienia się nowych, bardziej zaawansowanych technologii, ścianka berlińska nadal jest powszechnie stosowana. Ceniona jest za ekonomiczność i efektywność. Ta metoda, mimo upływu czasu, nadal pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i niezawodnych rozwiązań w obszarze zabezpieczania wykopów.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu. Udzielimy szczegółowych informacji. Zapraszamy do współpracy! 

Ścianka berlińska (inaczej obudowa berlińska) to rodzaj zabezpieczenia tymczasowego wykopu. Konstrukcja wykonana jest z profili stalowych, które są montowane w pewnej odległości od siebie. Pionowe elementy stalowe (mogą to być na przykład dwuteowniki) wbija się w grunt, na granicy planowanych prac ziemnych. W zależności od podłoża i infrastruktury znajdującej się w bliskiej odległości od miejsca budowy, montaż profili stalowych może się nieco różnić:

  • metoda wibracyjna (podwiercenie pod pal),
  • metoda bezwibracyjna (obsadzenie kształtowników w betonie).

Następnie w trakcie pogłębiania wykopu, puste przestrzenie pomiędzy profilami wypełnia się poziomymi elementami z drewna, w taki sposób, aby utworzyły ściankę. Aby wzmocnić opinkę, wykorzystuje się kotwienie słupów lub rozpory. Dzięki temu można w całkowicie bezpieczny sposób przeprowadzać prace budowlane.

Zastosowanie ścianek berlińskich

Ścianka berlińska sprawdzi się podczas prac ziemnych (wykonywania głębokich wykopów), pod warunkiem, że na terenie budowy jest odpowiedni poziom wody gruntowej. Obudowa może stanowić również tymczasowe przedłużenie ścianki szczelinowej/szczelnej.

Oferujemy ścianki berlińskie w atrakcyjnych cenach, łatwe w montażu, które stanowią solidną konstrukcję zabezpieczającą przed osuwaniem się ziemi podczas wykopów.

Zapraszamy!